Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Kłopoty z tylną wycieraczką OII

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Kłopoty z tylną wycieraczką OII

    Zamieszczone przez grizzly
    dziwne
    to nie jest dziwne. praca wycieraczek z czujnikiem deszczu zależy od dwóch czynników, intensywności deszczu i prędkości auta. wszystko jest opisane w instrukcji obsługi :wink:

  • #2
    Kłopoty z tylną wycieraczką OII

    Witam,

    potrzebuję rady. Jakieś trzy tygodnie temu zbuntowała mi się częściowo tylna wycieraczka (OII Kombi). Częściowo ponieważ działa w tzw. trybie normalnym (co kilka sekund), nie ma również problemu ze spryskiwaczem. Jedyna opcja której brakuje to kilkukrotne wahnięcie pióra po przytrzymaniu manetki, a więc załączeniu spryskiwacza. Długo gdybałem nad przyczyną, aż dzisiaj zdiagnozowałem problem w ASO. Po 1,5h oczekiwania pracujący tam jegomość poinformował mnie, że przyczyny mogą być dwie:
    1. padnięty przełącznik czasowy wycieraczek (wyświetliło chyba błąd e22)
    2. moduł nadwozia (jeśli się nie mylę jestem totalnym laikiem) do wymiany
    żeby to jednak konkretnie ustalić potrzebował kolejnych 2h, których ja po prostu nie miałem. Ponadto ten sam jegomość poinformował mnie, że koszt naprawy opcji 1 wyniesie ok. 400 PLN, a opcji 2 ok. 2000 PLN (sic!).
    Czy ktoś domyśla się, jaka rzeczywiście może być przyczyna? Kompletnie się na tym nie znam, ale jeśli chodzi o czasowy przełącznik wycieraczek, to czy jest to oddzielne urządzenie na tył i przód (przód działa bez żadnych zastrzeżeń). Czy rzeczywiście może to być ten moduł nadwozia? Nie żyję co prawda z zasiłku, ale nie zamierzam wyrzucać 2000 PLN po to, żeby wycieraczka machnęła 3 razy po przytrzymaniu manetki. Będę wdzięczny za wszystkie rady! pozdrawiam
    Była: Octavia 2 Ambietne Combi 1.9 TDI + dodatki
    Jest: Octavia 3 Elegance Combi 2.0 TDI 4x4 + dodatki

    Komentarz


    • #3
      Ja miałem gatunkowo problem podobny. Samochód hatchback kupiony 23-10-2008 w salonie.
      Problem pojawił się około miesiąca stycznia tegorocznej mroźnej zimy. Po naciśnięciu manetki, pompka do spryskiwacza zadziałała, wylała płyn na tylną szybę, lecz wycieraczka nie ruszyła. Odczekałem kilka dni, i kiedyś przy włączonym trybie (włączany bieg wsteczny-wycieraczka włączą się do przetarcia szyby) wycieraczka zaskoczyła i zadziałała. Problem ten znowu się powtórzył, może z dwa razy. Zima się skończyła, nastała wiosna i wycieraczka wróciła do normy. Pierwszy przegląd (wg. wskazań licznika) zbliża mi się około sierpnia, września tego roku. Niewiem, zapytam speców z ASO co sądzą na to dziwne zjawisko. Może ten typ wycieraczek tak ma...

      Komentarz


      • #4
        W obu przypadkach do sprawdzenia wiązka w gumowym przelocie pomiędzy nadwoziem ( słupek C ) a klapą bagażnika, lub same wtyczki na końcach tych przewodów.
        Możliwe, że uszkodzony jest sam moduł wycieraczki ( w klapie bagażnika, chociaż wątpię ) ale na pewno nie moduł centralnej elektryki, bo jeśli działa pompka spryskiwacza ( i na przód i na tył ta sama ) to centralna elektryka jest OK. Moduł tylnej wycieraczki "bierze" informację o spryskaniu tylnej szyby właśnie z wiązki silnika pompki spryskiwacza, więc jeśli ona pracuje to odpowiednie napięcia są, nie dochodzą one jedynie do modułu wycieraczki w klapie bagażnika ( uszkodzone złączki lub wiązka ).
        Ostatecznie można sprawdzić "na krótko" sam moduł z silniczkiem wycieraczki podpinając odpowiednio napięcia na piny sterujące...
        Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
        Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

        Komentarz


        • #5
          Wielkie dzięki kowal 2002. Pogrzebię przy tym prawdopodobnie w przyszłym tygodniu i dam znać co i jak. Pozdrowionka
          Była: Octavia 2 Ambietne Combi 1.9 TDI + dodatki
          Jest: Octavia 3 Elegance Combi 2.0 TDI 4x4 + dodatki

          Komentarz


          • #6
            Witam,
            spsnspm możesz poinformować czy rozwiązałeś problem z wycieraczkami? Co było ostatecznie przyczyną?
            Pozdrawiam

            [ Dodano: Czw 09 Wrz, 10 23:17 ]
            To jeszcze raz ja. Mam od niedawna OII Combi. Mam problem z tylną wycieraczką - nie działa. W pierwszym położeniu wycierania kompletnie brak akcji, z kolei w położeniu drugim (przytrzymanie w przód) działa jedynie spryskiwacz. Sprawdziłem kostkę zasilającą i okazuje się że na trzech pierwszych pinach jest stale napięcie 12V na czwartym stale masa. Zmiana położenia włącznika nic nie zmienia. Co ciekawie kiedy klapa jest otwarta spryskiwacz również nie działa. Silnik podpiąłem do zasilania pomijając jego elektronikę okazuje się, że żyje. Czy macie jakieś pomysły jak uporać się z takim problemem.
            Jest: 1.6 FSI / 2006
            Była: 1.6 AEE / 1999

            Komentarz


            • #7
              A ja mam taki problem, że wycieraczka działa, pompka pracuje a płynu na tylną szybę w kombi nie podaje. Gdzie szukać problemu zatkany przewód? Na przód jest O.K.
              Ambiente

              Komentarz


              • #8
                Zamieszczone przez tommyk
                A ja mam taki problem, że wycieraczka działa, pompka pracuje a płynu na tylną szybę w kombi nie podaje. Gdzie szukać problemu zatkany przewód? Na przód jest O.K.
                Może spryskiwacz się przytkał :szeroki_usmiech
                ILE WYJAZDÓW TYLE POWROTÓW
                http://www.bunkry.pl/pl/index.html
                a gdy pomogłem, to nie bądź wiśnia i naciśnij POMÓGŁ.
                http://www.motostat.pl/user_images/16862/icon3.png
                Była SKODA 1 jest PEUGEOT 207

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez tommyk
                  A ja mam taki problem, że wycieraczka działa, pompka pracuje a płynu na tylną szybę w kombi nie podaje. Gdzie szukać problemu zatkany przewód? Na przód jest O.K.
                  sprawdź łączenie przewodów przed klapą bagażnika bo pewnie teraz cały płyn ładujesz gdzieś w tapicere, nie jesteś pierwszą osobą, której się rurki rozłączyły :idea:
                  saport techniczny baj DGW
                  była BKD+DSG '05 120kkm
                  była BXE '08 190kkm
                  no i nie ma :-)

                  Komentarz


                  • #10
                    Poluzowałem lewe tylne nadkole i lekko odgiąłem zderzak i okazuje się że jak zapodaję z manetki impuls to pompka zaczyna pracować i płyn cieknie jakby z jakiegoś pojemnika pod lewym tylnym błotnikiem tak jakby pod zderzakiem, zderzak to przysłania. Nie chciało mi się ściągać zderzaka. Bo w środę oddaję auto do ASO na poprawkę zderzaka tylnego i klapy bagażnika.To wtedy zobaczę co jest grane. Kupiłem auto które miało nie wielką skazę "tak jak przy cofaniu ktoś uderzył w słupek lub jakiś rant ściany i zderzak ma ślad wgniecenia i ciutkę błotnik. Właśnie dokładnie na tej wysokości jest coś co wygląda na jakiś zbiornik lub łącznik przewodu do tylnej wycieraczki i tak wygląda jakby stamtąd ciekło. Płyn po prostu nie wędruje już wyżej..

                    w ETCE ani w ELSA nie mogę zlokalizować schematu układu wężyków doprowadzających płyn do dyszy. Czy ktoś może wie czy jest tam jakiś zbiorniczek lub coś w tym stylu?
                    Ambiente

                    Komentarz


                    • #11
                      tommyk, musisz zajrzeć od strony wnętrza auta ( w bagażniku ) pod tapicerkę na lewym nadkolu z tyłu. Tam jest łączenie wężyka, które często się rozłącza... Ktoś tu nawet wstawiał fotkę...
                      Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
                      Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

                      Komentarz


                      • #12
                        Witam,
                        Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem OII (combi), jakieś 3dni przestała mi działać tylna wycieraczka i spryskiwacz. Próbowałem dokładniej zdiagnzować problem. Metodą prób i błedów doszedłem do miejsca kiedy przy wyciągniętym bezpieczniku nr 42 (42- pompka spryskiwaczy przedniej szyby - obsada bezpieczników w tablicy rozdzielczej) działa mi przednia i tylna wycieraczka. Po zamontowaniu bezpiecznika nr 42 i wyciągnięciu bezpiecznika 41 pompka przedniego spryskiwacza działa i to wszystko (tylnego spryskiwacza nie udało mi sie uruchomić).Totalnie nie wiem co robić. A i jeszcze jedna rzecz w momencie kiedy przestała działać tylna wycieraczka to dodatkowo przestała działać akustyczna sygnalizacja zamknięcia drzwi (z pilota). Z tego co zdążyłem się zorientować to te dwie rzeczy są ze sobą powiązane, gdyż raz udało mi się doprowadzić do takiego stanu rzeczy kiedy tylna wycieraczka działała i wtedy to charakterystyczne biiip było słyszane (ale taki stan rzeczy trwał kilka chwil :? ). Czy wiecie co mogło nawalić.

                        Komentarz


                        • #13
                          Zamieszczone przez szkoda
                          sprawdź łączenie przewodów przed klapą bagażnika bo pewnie teraz cały płyn ładujesz gdzieś w tapicere, nie jesteś pierwszą osobą, której się rurki rozłączyły
                          Ja w ten sposób zalałem moduł parktronika :x co skutkowało zwarciem po canie i nie mogłem zgasić samochodu bo zwarcie podtrzymywało zapłon :shock:
                          Daniel

                          Komentarz


                          • #14
                            Temat pasuje, więc się pod niego podepnę. Pojechałem dziś na spotkanie z Martinem do Bielska Białej i w drodze powrotnej, używałem od czasu do czasu tylnej wycieraczki. Niestety po którymś machnięciu, wycieraczka zatrzymała się w jednej pozycji i przestała reagować na manetkę. Działał jedynie spryskiwacz. Po powrocie do domu udało mi się ruszyć z wyczuciem ramię wycieraczki ręką i po ponownym włączeniu, wróciła na swoje normalne położenie. Niestety kiedy ją włączam znów zacina się w dokładnie tym samym położeniu, ale nie zawsze. Czasami potrafi wykonać pełen cykl. Zauważyłem, że po podniesieniu ramienia znad szyby (bez dodatkowego obciążenia) wycieraczka może pracować przez kilka minut i nie zawiesi się. Zamierzam oczywiście zgłosić to ASO (gwarancja), ale ciekaw jestem co Waszym zdaniem mogło się zepsuć, wygląda to tak jakby silniczek osłabł i jakiś układ zabezpieczający wyłączał ją przy większym niż zwykle oporze. Tylko dziwne, że zatrzymuje się zawsze w dokładnie tym samym miejscu .
                            Pozdrawiam,
                            Andys

                            Komentarz


                            • #15
                              Zamieszczone przez kowal 2002
                              . Ktoś tu nawet wstawiał fotkę...
                              może ktoś podrzucić linka do tych fotek , szukałem ale nie znalazłem a mam klasyczne objawy , po użyciu tylnych sprysków wariuje moduł parkowania.
                              O rany - jedna siódma życia to poniedziałek

                              Komentarz


                              • #16
                                loru,
                                fotki ci nie potrzebne jak odchylisz z lewej strony tapicerkę to ukaże się moduł a nad nim opisywany wężyk
                                Daniel

                                Komentarz


                                • #17
                                  Zamieszczone przez lilo
                                  loru,
                                  fotki ci nie potrzebne jak odchylisz z lewej strony tapicerkę to ukaże się moduł a nad nim opisywany wężyk
                                  thx

                                  w którym miejscu chwycić tą tapicerkę najlepiej ?
                                  O rany - jedna siódma życia to poniedziałek

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Dobra jednak fotki będą potrzebne :P

                                    [ Dodano: Pią 22 Kwi, 11 17:32 ]
                                    Zapominałem napisać że trzeba odkręcić górny uchwyt widoczny na fotografii
                                    Załączone pliki
                                    Daniel

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Zamieszczone przez lilo
                                      Dobra jednak fotki będą potrzebne :P
                                      thx
                                      już sobie poradziłem okazało się , że pękł przewód ale zupełnie w innym miejscu
                                      O rany - jedna siódma życia to poniedziałek

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Zamieszczone przez Andys
                                        Temat pasuje, więc się pod niego podepnę. Pojechałem dziś na spotkanie z Martinem do Bielska Białej i w drodze powrotnej, używałem od czasu do czasu tylnej wycieraczki. Niestety po którymś machnięciu, wycieraczka zatrzymała się w jednej pozycji i przestała reagować na manetkę. Działał jedynie spryskiwacz. Po powrocie do domu udało mi się ruszyć z wyczuciem ramię wycieraczki ręką i po ponownym włączeniu, wróciła na swoje normalne położenie. Niestety kiedy ją włączam znów zacina się w dokładnie tym samym położeniu, ale nie zawsze. Czasami potrafi wykonać pełen cykl. Zauważyłem, że po podniesieniu ramienia znad szyby (bez dodatkowego obciążenia) wycieraczka może pracować przez kilka minut i nie zawiesi się. Zamierzam oczywiście zgłosić to ASO (gwarancja), ale ciekaw jestem co Waszym zdaniem mogło się zepsuć, wygląda to tak jakby silniczek osłabł i jakiś układ zabezpieczający wyłączał ją przy większym niż zwykle oporze. Tylko dziwne, że zatrzymuje się zawsze w dokładnie tym samym miejscu .
                                        Mam to samo - ASO "krzyknęło" 580 za wymianę silnika. Jak sobie poradziłeś?

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Zamieszczone przez crayo
                                          Zamieszczone przez Andys
                                          Temat pasuje, więc się pod niego podepnę. Pojechałem dziś na spotkanie z Martinem do Bielska Białej i w drodze powrotnej, używałem od czasu do czasu tylnej wycieraczki. Niestety po którymś machnięciu, wycieraczka zatrzymała się w jednej pozycji i przestała reagować na manetkę. Działał jedynie spryskiwacz. Po powrocie do domu udało mi się ruszyć z wyczuciem ramię wycieraczki ręką i po ponownym włączeniu, wróciła na swoje normalne położenie. Niestety kiedy ją włączam znów zacina się w dokładnie tym samym położeniu, ale nie zawsze. Czasami potrafi wykonać pełen cykl. Zauważyłem, że po podniesieniu ramienia znad szyby (bez dodatkowego obciążenia) wycieraczka może pracować przez kilka minut i nie zawiesi się. Zamierzam oczywiście zgłosić to ASO (gwarancja), ale ciekaw jestem co Waszym zdaniem mogło się zepsuć, wygląda to tak jakby silniczek osłabł i jakiś układ zabezpieczający wyłączał ją przy większym niż zwykle oporze. Tylko dziwne, że zatrzymuje się zawsze w dokładnie tym samym miejscu .

                                          Mam to samo - ASO "krzyknęło" 580 za wymianę silnika. Jak sobie poradziłeś?
                                          Heh, sama się naprawiła. Niczego z nią nie robiłem i działa. Tyle, że używam jej teraz bardzo rzadko (po prostu jeżdżę głównie po mieście).
                                          Pozdrawiam,
                                          Andys

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Zamieszczone przez Andys
                                            Zamieszczone przez crayo
                                            Zamieszczone przez Andys
                                            Temat pasuje, więc się pod niego podepnę. Pojechałem dziś na spotkanie z Martinem do Bielska Białej i w drodze powrotnej, używałem od czasu do czasu tylnej wycieraczki. Niestety po którymś machnięciu, wycieraczka zatrzymała się w jednej pozycji i przestała reagować na manetkę. Działał jedynie spryskiwacz. Po powrocie do domu udało mi się ruszyć z wyczuciem ramię wycieraczki ręką i po ponownym włączeniu, wróciła na swoje normalne położenie. Niestety kiedy ją włączam znów zacina się w dokładnie tym samym położeniu, ale nie zawsze. Czasami potrafi wykonać pełen cykl. Zauważyłem, że po podniesieniu ramienia znad szyby (bez dodatkowego obciążenia) wycieraczka może pracować przez kilka minut i nie zawiesi się. Zamierzam oczywiście zgłosić to ASO (gwarancja), ale ciekaw jestem co Waszym zdaniem mogło się zepsuć, wygląda to tak jakby silniczek osłabł i jakiś układ zabezpieczający wyłączał ją przy większym niż zwykle oporze. Tylko dziwne, że zatrzymuje się zawsze w dokładnie tym samym miejscu .

                                            Mam to samo - ASO "krzyknęło" 580 za wymianę silnika. Jak sobie poradziłeś?
                                            Heh, sama się naprawiła. Niczego z nią nie robiłem i działa. Tyle, że używam jej teraz bardzo rzadko (po prostu jeżdżę głównie po mieście).
                                            Też już sobie poradziłem - niezawodne WD40. Opsikałem gumę w której jest umiejscowiony przepust ramienia wycieraczki i trochę napsikałem do wnętrza mechanizmu. Jak ręką odjął...

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              Panowie, potrzebuje pomocy a ściślej mówiąc schematu płytki sterujacej tylnej wycieraczki w octavii 2 rocznik 2012. U mnie się lekko spaliła i jest problem a nie chciałbym kupować od razu nowej. Może ktoś mógłby zrobić zdjęcia to elektryk by doszedł o jaki element chodzi. Nr silniczka to 1Z5955711D
                                              Piotrek

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Przeniesione z innego tematu:

                                                Zamieszczone przez mr.suchy
                                                Cześć,

                                                mój poprzedni temat został zamknięty więc tworzę nowy :-) Zabrałem się za sprawdzenie dlaczego nie działa tylna wycieraczka.

                                                1. Demontaż plastiku z tylnej klapy. Odkręcamy jedną śrubę Torx, która znajduje się w okolicy gumowego uchwytu. Następnie podważamy plastik, ponieważ trzyma się na metalowych zaczepach.

                                                2. Mamy dostęp do silniczka tylnej wycieraczki.

                                                Teraz mam pytanie. Uruchomiłem silnik, włączyłem wycieraczkę i pomierzyłem napięcie. Wychodzi 12,20. Czy mogę stwierdzić że silniczek wycieraczki jest do wymiany ? Czy otrzymany wynik napięcia jest prawidłowy ?
                                                Do wycieraczki dochodzi 4-ro pinowa kostka.
                                                1 - masa
                                                2 - sterowanie pracą przerywaną ( o ile pamiętam pojawia się +12V )
                                                3 - sterowanie pracą ciągłą ( jak wyżej ).
                                                4 -zasilanie +12V po stacyjce.
                                                Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
                                                Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  u mnie poleciała elektronika płytka która jest pomiędzy wtyczką a silniczkiem
                                                  jak odkręcisz te 3 śruby mocujące a później 8 śrubeczek torx zobaczysz płytkę , silnik rzadko się uszkadza , przeważnie płyn do spryskiwacza zalewa elektronikę

                                                  u mnie masz opisany moje uszkodzenie : Forum - Octavia Club Polska

                                                  .....
                                                  pozdrawiam Adam
                                                  Octavia 2 - Tour II - Kosiarka


                                                  Spontany Katowickie

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X